Komunikacja wspomagająca

Komunikacja jest jednym z fundamentów funkcjonowania człowieka w społeczeństwie. Jest ona kluczem do poznania samego siebie oraz otaczającego nas świata i czerpanie z tego przyjemności. Niestety komunikacja jest łatwo podatna na różnego rodzaju zaburzenia.

Komunikacja wspomagająca i alternatywna

Metody AAC umożliwiają osobą ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi przekazywanie, odbiór komunikatów i zwiększa jego możliwość na samodzielność. W niektórych sytuacjach komunikacja ta ma na celu wspomaganie mowy werbalnej (gdy mowa nie rozwija się prawidłowo lub z dużym opóźnieniem), w innych (osoby z poważnymi dysfunkcjami w obszarze Ośrodkowego Układu Nerwowego), wtedy metody te mogą zostać jedynymi metodami komunikacyjnymi ze światem. Metoda AAC opiera się na zastosowaniu znaków manualnych, graficznych w połączeniu werbalnym przekazem i pozwala „powiedzieć” coś za pomocą grafiki. Pomoce w AAC mogą być elektroniczne w postaci komunikatora oraz nie elektroniczne tylko, jako grafiki. Stosowana jest teraz w terapii AAC najnowsza technologie oraz metody, które budują lub przywracają umiejętności skutecznego komunikowania się.

W terapii wykorzystuje się między innymi gesty z systemu Makaton, system PECS (metoda komunikacyjnej wymiany obrazkowej), Symbole z Polskiego programu Mówik w formie drukowanej oraz w formie elektronicznej przy pomocy systemu do komunikacji Mówik.

Umów się na konsultację u Logopedy

Nasze specjalizacje

Logopedia, jako nauka o kształtowaniu i doskonaleniu właściwej mowy ma do zaoferowania dużo więcej niż może się wydawać. Z definicji logopedia ewoluowała i obecnie oferuje znacznie więcej, zobacz jakiej pomocy można u nas szukać.

Umów się na konsultację u Logopedy

Skontaktuj się

Logopeda
ul. Brylantowa 23/2
63-100 Zbrudzewo

 

tel: 606 908 324
e-mail: gabinet@logopedasrem.pl